Najnovší dlhotočný sústruh udržuje presnosť v mikrónoch

Najnovší dlhotočný sústruh udržuje presnosť v mikrónoch

Výrobca leteckých komponentov Technoset sa počas pandemickej situácie dostal do nepriaznivej situácie –  COVID-19 odstavil  väčšinu lietadiel a objednávky sa prepadli sedemnásobne. Ku koncu roka 2021 bola produkcia leteckých dielov spoločnosti stále pod jednou štvrtinou predchádzajúcich objemov…

Keďže podnik čelil existenčnej kríze, majitelia firmy sa pustili do reštrukturalizácie prevádzky a postavili Technoset do pozície poskytovateľa riešení a nie dodávateľa komponentov. Spoločnosť sa začala zameriavať na dodávku komponentov s vysokou toleranciou do viacerých odvetví – najmä laserov, optických vlákien a telekomunikácií. Počet komponentov, ktoré prešli dielňou po prvýkrát sa viac ako strojnásobil. Veľká časť z nich ťažila z odborných znalostí inžinierov Technoset v oblasti dizajnu pre výrobu, aby zákazníkom znížili náklady na kusové diely.

Prvým novým obrábacím strojom, ktorý spoločnosť kúpila od začiatku pandémie, bol dlhotočný sústruh Cincom M32-VIII LFV. Nahradením dvoch menších Cincomov M12 a M16, ktoré mali asi 20 rokov, sa pripojil k predchádzajúcej generácii M32-VIII zakúpenej v roku 2017. K dispozícii ostalo tiež osem dvojvretenových sústruhov Miyano na sústruženie a frézovanie komponentov až do priemeru 64 mm.

Primárnym dôvodom pre zakúpenie najnovšieho stroja CITIZEN Cincom M32 bola potreba obrábať zložité telekomunikačné komponenty, najmä sadu 12 prevažne hliníkových konektorových dielov na použitie v obrannom priemysle. Mnohé z nich sú zložité, s množstvom vyfrézovaných detailov a tolerancie výkresu sú pod 10 mikrónov.  Sústruh obsahuje softvér Citizen LFV (nízkofrekvenčné vibrácie) s operačným systémom riadenia Mitsubishi. Varianty funkcie LFV môžu byť automaticky nastavené v akomkoľvek programe. Na rozmotanie a odstránenie potenciálne škodlivých triesok z nástroja a/alebo dielu už nie je potrebné zastavovať sústruh. Produktivita je maximalizovaná, operátor môže vykonávať iné úlohy a stroj môže s istotou bežať bez dozoru.

Programovateľný softvér na lámanie triesok je užitočný nielen pri obrábaní častí hliníkových konektorov, ale tiež pri výrobe komponentov z Inconelu, titánu, a  superzliatin, ktoré majú tendenciu  pri sústružení a vŕtaní vytvárať dlhé triesky.

„Čo ma prekvapilo je rýchlosť, s akou pokročila technológia strojov. Naša najnovšia M32 je piatej generácie, ktorá bola úplne prepracovaná. Vylepšená špecifikácia M32, ktorá zahŕňa 8 000 ot./min. hlavné vreteno vylepšené na 5,5 / 7,5 kW a identické protivreteno oveľa výkonnejšie ako predtým znamená, že stroj je schopný vyrovnať sa rýchlosti M12 a M16, ktoré nahrádza.“ (K.Kane, riaditeľ spoločnosti Technoset). 

Vylepšenia cnc centra zahŕňajú 1,5-krát rýchlejšie nástroje poháňané 2,2kW motorom a programovateľnou osou B s 9 000 otáčkami /min., ktorá umožňuje súčasné obrábanie v piatich CNC osiach namiesto štyroch. V kombinácii so zadným stĺpikom nástroja, ktorého os Y má nástroj s nastaviteľným uhlom, umožňuje rýchlejšiu výrobu zložitejších dielov. Revolver s 10 stanicami obsahuje nový nástrojový systém využívajúci jediný pohon s vyššou záťažou, dimenzovaný na 2,2kW, pre zvýšený počet rezných nástrojov. Otáča sa len vybraný nástroj, čím sa potláča tvorba tepla a vibrácie, zvyšuje sa presnosť obrábania a akosť povrchu. Keďže takmer každá vyrábaná súčiastka vyžaduje prizmatické operácie (frézovanie a vŕtanie), vylepšenia staníc poháňaných nástrojov sú značným prínosom.

 

Prezrite si detailne všetky produkty

PRODUKTY